Ingredienser:
113 gram usukret sjokolade (f. eks. Lindt Excellence 70 eller 85 %) grovhakket
8 ss usaltet smør
2 ss vann
3/4 kopp søtningsmiddel (f.eks. Natreen)
2 ss usukret kakaopulver (f.eks. Vahlrohna 99%)
1 ts vanilje ekstrakt (ikke forvekle med vanilje essens, det er IKKE det samme)
6 store egg (romtemperatur er viktig !!)
Pisket krem med kakaopulver dryss

Fremgangsmåte:
Varm ovn til 163ºC. Smør en 20-22 cm springform, legg bakepapir i bunnen og smør papiret, sett tilside

Smelt sjokolade, smør og vann i bolle i vannbad. Pass på at det ikke blir for varmt. Rør godt. Hell oppi stor bolle, avkjøl til romtemperatur. Når avkjølt, ha oppi 1/4 kopp med søtstoff, kakaopulver og vanilje ekstrakt. Rør godt.

I en meduim stor bolle, piskes eggene på medium styrke til stiv eggedosis (slik at det former seg “bånd” når du løfter vispen. Ca. 6 minutter. Sett ned på laveste hastighet og ha oppi resterende søtstoff, 1/2 kopp, og visp til det er blandet i, ca . 1 min.

Rør 1/3 av egg mixen inn i sjokolademixen. Fold inn resten av eggmixen i to omganger, til alt er godt blandet. Hell blandingen i formen.

Stek midt i ovnen i 40-45 minutter, helt til den er jevnt hevet og nesten helt stiv som en brownie. Avkjøl helt i formen.

Før en knif rundt kanten og ta bort formen. Server med vispet krem (med kakao pulver ønsket)

Porsjoner: ir 12 ikke altfor mektige stykker